PARABENY a jejich vliv na vlasy

Parabeny jsou konzervační látky používané při výrobě kosmetiky. Ve složení je poznáte podle přípony -paraben.

Parabeny a jejich soli se používají při konzervaci velké většiny kosmetických produktů, a i když nemají tu nejlepší pověst, tak jsou považovány většinou za bezpečné a zdravotně nezávadné.

Nevýhodou parabenů je jejich chemický původ, přeci jenom jsou to látky, které vznikají umělou cestou a nejsou tělu přirozené. Navíc nejsou přirozeně odbouratelné v přírodě.

Parabeny také mohou způsobovat alergie a některé z nich byly už dříve zakázány legislativou pro kosmetické i potravinářské použití.

Největší výhodou používání parabenů je jejich velmi dobrá účinnost. Parabeny působí proti plísním, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice. Díky tomu především přírodní látky vydrží déle čerstvé a déle si udrží svou účinnost. To znamená, že se výrobkům prodlouží trvanlivost.

Škodlivější forma parabenů jsou jejich syntetické deriváty u nichž se uvádí, že patří mezi 20 nejčastějších alergenů.

Tyto syntetické látky narušují přirozenou aktivitu tkání a pokožky. Mohou tedy způsobit i alergie a navíc se chovají jako ženské hormony – estrogeny.

PARABENY

Nejčastěji používanými látkami z této skupiny jsou metylparabenetylparabenpropylparaben  a butylparaben. Parabeny mají genotoxický efekt prokázaný studiemi, ničí mitochondrie, produkují volné radikály a ničí DNA, kvůli tomuto efektu mohou vést ke vzniku rakovinných buněk, nejen ve tkáních bohatých na estrogenní receptory. Parabeny mohou vyvolávat alergii a studie na zvířatech prokázaly estrogenní aktivitu některých z nich. Expozice dětí parabeny (a to i před narozením) snižuje funkci plic. Můžou tak být zodpovědné za snížení plodnosti u mužů nebo za výskyt nádorů v prsu.

Jako problém se také ukazuje hromadění a kombinace parabenů na pokožce při běžném používání kosmetiky, přemýšleli jste někdy o tom kolik takových produktů používáte denně?

PŘÍRODNÍ KONZERVANTY

V dnešní době jsou známé i přírodní konzervanty, které se používají v certifikované přírodní kosmetice.Většinou jde o kyseliny a jejich soli, které se přirozeně vyskytují například v ovoci. Kosmetické firmy tak začínají v posledních letech od užívání parabenů ustupovat a hledají nové náhražky a modernější konzervační prostředky. A tak i u velkých kosmetických značek dnes, už najdete produkty označené jako paraben free.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení